فرآوری لبنیات

چنانچه شیرخام به مدت طولانی نگهداری شود، فرصت لازم برای تکثیر و تولید آنزیم به میکروب‌های غیر بیماری ­زا داده می‌شود که این امر باعث پایین آمدن کیفیت ترکیبات اصلی شیر (پروتئین، چربی، لاکتوز، ویتامین ها) و همچنین ترش­ شدن آن می‌شود. برای غلبه بر این مشکلات، پس از ورود شیرخام به کارخانه به سرعت تحت فرایند پاستوریزه کردن قرار می گیرد.
با ظهور فناوری جدید هموژنایزه کردن طی دو دهه اخیر در صنایع لبنی، تحول عظیمی در این صنعت شکل گرفته است. در این سیستم مکانیکی مولکول‌های چربی، خرد شده و به صورت همگن در تمام شیر پخش می شود. یکی از معایب هموژنیزه کردن شیر هزینه ی تولید بالای آن است که یکی از دغدغه های اصلی این صنعت به شمار می ­رود.
به منظور بهره‌گیری از فناوری حباب فراریز، پوییدیگ با استفاده از روش کاویتاسیون هیدرودینامیک ماموریت ویژه خود را در طرح پاستوریزاسیون و هموژنایز کردن شیر، تعریف کرده است. با استفاده از فناوری حباب فراریز علاوه بر از بین بردن میکروب­ ها و باکتری­ های ناسالم، ذرات چربی نیز خرد می شوند. بدین ترتیب با صرف هزینه کمتر، سریعتر و بدون استفاده از مواد شیمیایی، شیر قابلیت پاستوریزه و هموژنیزه شدن را دارا خواهد بود.

گسترش دسترسی به صنایع لبنی با کاهش قیمت هزینه تمام شده

مزایا